Pozorne zmiany utrwalą rysy wymiaru sprawiedliwości
Wadliwość Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN skazi cały system odpowiedzialności dyscyplinarnej – piszą prawnicy.
Przypieczętowana niedawnym podpisem prezydenta koncepcja likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego umożliwia zachowanie bez zmian zasadniczej części kwestionowanych regulacji określających zasady funkcjonowania Sądu Najwyższego i sądów powszechnych. Skłania to do postawienia kilku istotnych pytań o przyszłą odpowiedzialność dyscyplinarną przedstawicieli zawodów zaufania publicznego.
Pozostawienie możliwości orzekania przez wszystkich wadliwie powołanych do SN sędziów i wybór przez prezydenta 11 mających konstytuować Izbę Odpowiedzialności Zawodowej oznacza, że przesądzona orzeczeniami TSUE, ETPC, SN i NSA wadliwość utrwali się w systemie wymiaru sprawiedliwości.
Nic poza nazwą
Formalne zniesienie Izby Dyscyplinarnej zmieni nazwę instytucji, lecz nie wyeliminuje sprzeczności z Konstytucją RP, prawem Unii Europejskiej i europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (konwencja). Dobitnie akcentowała to Komisja Europejska w stanowisku prezentowanym przed TSUE 28 czerwca 2022 r. w sprawie C-204/21.
Problem ma fundamentalne znaczenie, bo to właśnie brak prawidłowych składów SN w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej wydaje się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta