Miasta wreszcie chcą być inteligentne
Samorząd dostrzegł potencjał nowych technologii. Z opóźnieniem polskie gminy ruszają w ślady takich „smart cities” jak Helsinki i Barcelona. Zmiany następują nie tylko w największych aglomeracjach, ale też w takich jak Ustrzyki Dolne, Skoki czy Ostróda.
Innowacje były dotychczas przez samorządy traktowane po macoszemu. Nie licząc niejednokrotnie ciekawych, ale pojedynczych, lokalnych wdrożeń, miasta i gminy niewiele robiły w zakresie swojego technologicznego rozwoju. To sprawiało, że i start-upy niezbyt chętnie zerkały w stronę JST (jednostki zamorządu terytorialnego). Teraz zaczyna się to jednak zmieniać, a potencjał współpracy młodych firm rozwijających nowatorskie projekty oraz samorządów jest obiecujący.
Cyfrowe zaległości
Poziom cyfryzacji JST znacząco odbiega od tego w biznesie. Z danych GUS (za okres 2019–2020) wynika, że tylko nieco co czwarta gmina korzysta z systemów elektronicznego zarządzania dokumentacją jako podstawowego sposobu dokumentowania przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw, a niecałe 23 proc. udostępnia aplikacje oferujące e-usługi. Co więcej, zakup usług w chmurze deklaruje mniej niż jedna trzecia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta