Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Symbol współczesnej kobiety

03 września 2022 | Plus Minus | Barbara Hollender
autor zdjęcia: Julien Hekimian/Getty Images
źródło: Rzeczpospolita

Mówiono o niej: piękna i chłodna, ale stała się symbolem Francji. W czasie trwającego właśnie festiwalu w Wenecji Catherine Deneuve została uhonorowana Złotym Lwem za całokształt dokonań artystycznych.

Dyrektor artystyczny festiwalu Alberto Barbera uważa, że „wielki, niepodważalny talent i wyrafinowane piękno” uczyniły z Catherine Deneuve „twarz francuskiego kina, ponadczasową divę, prawdziwą ikonę wielkiego ekranu”. Należy rzeczywiście do nielicznych gwiazd, które udało się wylansować w kinie europejskim. Ma na koncie role w prawie 140 filmach, jest Francuzką i obywatelką świata mówiącą płynnie w pięciu językach. To muza Yves Saint Laurenta, twarz Chanel no 5, partnerka Rogera Vadima, François Truffauta, Marcello Mastroianniego, ale raz tylko była żoną – fotografika Davida Baileya. Matka dwojga dzieci: Christiana Vadima i Chiary Mastroianni. Babcia kilkorga wnucząt. W 1985 roku użyczyła swej twarzy Mariannie – francuskiemu symbolowi wolności.

Catherine Deneuve śmieje się, gdy nazywają ją „typową Francuzką”, ale przeciwko określeniu „gwiazda” buntuje się: – Gwiazdorski system jest związany z Ameryką, tam aktorzy otoczeni są agentami, menedżerami, rzecznikami prasowymi. Do Europy to określenie nie pasuje.

Sławy starego kontynentu końca lat 50. i lat 60., gdy ona się objawiła, były inne niż amerykańskie. Hollywoodzkie dziewczyny, patrząc seksownie spod przymkniętych powiek, zazwyczaj marzyły o jednym: by osiąść gdzieś u boku milionera albo choćby ranczera. Bohaterki filmów europejskich chciały kochać, ale czuć się wolne i decydować o sobie. Gwiazdy Europy były silne i takie pozostawały z upływem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12360

Wydanie: 12360

Zamów abonament