Jak ustalić wartość transakcji na potrzeby dokumentacji TP
realizowanych z danym podmiotem powiązanym wymaga zsumowania wartości transakcji jednego rodzaju i oceny czy ich wartość przekracza indywidualnie ustalony próg dokumentacyjny. Podobnie należy postąpić w przypadku innych zdarzeń jednego rodzaju z danym podmiotem powiązanym.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 29 lipca 2022 r. (III SA/Wa 1127/22).
Spółka świadczy usługi z zakresu obsługi obrotu gotówkowego na rzecz innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Przeprowadza ona transakcje z podmiotami powiązanymi, na rzecz których świadczy i od których nabywa różnego rodzaju usługi, których wartość w niektórych przypadkach przekracza, a w innych nie przekracza limitu dotyczącego sporządzania dokumentacji cen transferowych określonego w art. 9a ust. 1d ustawy o CIT.
Spółka spytała czy wskazany limit transakcji lub innych zdarzeń jednego rodzaju mających istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika należy odnosić osobno do każdej transakcji zawartej z danym podmiotem powiązanym, a w konsekwencji, czy jeżeli kwota danej transakcji nie będzie przekraczała tego limitu, to spółka nie będzie miała obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej takiej transakcji.
Zdaniem podatnika taki obowiązek powstanie wyłącznie w przypadku gdy kwota transakcji przekroczy ten limit, a w innych przypadkach taki obowiązek nie powstanie. Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Jego zdaniem, w procesie oceny wystąpienia obowiązku sporządzenia dokumentacji podatkowej z danym podmiotem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta