W Polsce lawinowo rośnie liczba prób wymuszenia okupu
W obliczu kryzysu przedsiębiorstwa tną budżety na inwestycje. Ale na cyberbezpieczeństwie oszczędzać nie powinny, bo na atakach mogą stracić znacznie więcej.
77 proc. polskich firm odnotowało w 2021 r. atak typu ransomware, czyli polegający na szyfrowaniu danych i żądaniu za nie okupu. Rok do roku odsetek takich ataków wzrósł blisko pięciokrotnie. Złośliwe oprogramowanie jest dziś uznawane za największe cyberzagrożenie dla biznesu – wynika z najnowszego badania opracowanego przez CogniClick na zlecenie Iron Mountain.
Biznes traci biliony
– 91 proc. firm obawia się oprogramowania ransomware. Ten wzrost świadomości jest spowodowany przede wszystkim zwiększoną częstotliwością ataków i ich niepokojącą skutecznością. Szacuje się, że blisko osiem na dziesięć incydentów prowadzi do zaszyfrowania danych firmowych – komentuje Dominik Wcibisz, ekspert Iron Mountain.
Wymuszany przez hakerów okup w Polsce wynosi średnio kilkaset tysięcy złotych. To tylko część strat związanych z atakiem. Do tego dochodzi ryzyko prawne związane na przykład z wyciekiem cennych danych czy koszty wstrzymania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta