Czym jest „pierwsze zasiedlenie”
Dopóki budynek (budowla czy ich część) nie zacznie być używany w sposób dla niego przewidziany, nie można mówić o pierwszym zasiedleniu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 5 sierpnia 2022 r. (III SA/Wa 2529/21).
Spółka (podatnik) zajmuje się kupnem, sprzedażą, wynajmem oraz zarządzaniem nieruchomościami komercyjnymi na własny rachunek. Spółka nie prowadzi działalności deweloperskiej. We wrześniu 2021 roku spółka nabyła lokale od spółki sprzedającej. Spółka sprzedająca nabyła je w roku 2017, a do lat 2020–2021 nie przeznaczała ich do użytkowania.
Spółka zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z pytaniem, czy transakcja nabycia lokali będzie podlegała opodatkowaniu oraz czy ewentualnie wystąpi możliwość rezygnacji z opodatkowania przewidzianego w ustawie o VAT. Podatnik twierdził, że transakcja nie będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania, bo sprzedaż nastąpi przed upływem dwóch lat od pierwszego zasiedlenia. Organ podatkowy w interpretacji (0114-KDIP4-2.4012.278.2021.3.SKJ) nie zgodził się ze stanowiskiem podatnika i stwierdził, że pierwsze zasiedlenie nastąpiło w momencie, kiedy spółka sprzedająca nabyła lokale bezpośrednio od dewelopera, czyli w 2017 roku....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta