Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polscy dziedzice Trumpa

19 listopada 2022 | Plus Minus | Piotr Zaremba
Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Bielsku-Białej 13 listopada ostrzegał przed przesadnym radykalizmem, który może zaszkodzić w wyborach. Czyżby miał na myśli Zbigniewa Ziobrę?
autor zdjęcia: pap/Tomasz Wiktor
źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Bielsku-Białej 13 listopada ostrzegał przed przesadnym radykalizmem, który może zaszkodzić w wyborach. Czyżby miał na myśli Zbigniewa Ziobrę?

Dziś właściwie obie strony politycznego sporu w naszym kraju są gotowe pójść śladami poprzedniego prezydenta USA i zakwestionować werdykt najbliższych wyborów, jeśli będzie nie po ich myśli.

Wiecie państwo, jaki jest wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych? Mieli wygrać republikanie, a jest co najwyżej remis albo nawet można mówić o sukcesie demokratów – powiedział Jarosław Kaczyński na spotkaniu w Bielsku-Białej.

– Oni zastosowali mądrą metodę. W paru okręgach, gdzie się wahało, zaczęli bardzo mocno podbijać tych radykałów, którzy krzyczą, że wszystko da się załatwić jednym prostym posunięciem, że w gruncie rzeczy nie ma żadnych komplikacji, my dojdziemy do władzy i wszystko będzie dobrze. Oczywiście, tak nie będzie – dodał.

W Ameryce jest inaczej

Najpierw przypomnijmy kontekst. Wybory amerykańskie do Izby Reprezentantów i jednej trzeciej Senatu w połowie kadencji prezydenta zwykle przynoszą osłabienie partii rządzącej i wzmocnienie opozycji. Często partia opozycyjna zdobywa w Kongresie większość w dwóch lub przynajmniej jednej izbie. Inna sprawa, że specyfika systemu amerykańskiego pozwala koegzystować prezydentowi (będącemu zarazem głową państwa i szefem rządu) i Kongresowi od początku zdominowanemu przez drugą partię. Prezydent nie odpowiada bowiem przed izbami, ale też nie może ich rozwiązać.

Takie przypadki nie były w przeszłości rzadkie. Zwłaszcza republikańscy prezydenci mieli do czynienia z demokratycznym, całkowicie lub częściowo, Kongresem. Osiągano wtedy doraźne kompromisy.

Jak widać, ten model jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12424

Wydanie: 12424

Zamów abonament