Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy cesja wierzytelności nie podlega VAT

28 listopada 2022 | Podatki i księgowość | Zuzanna Celmer

Różnica między ceną zakupu wierzytelności a jej wartością nominalną nie może być uznana za wynagrodzenie za transakcję nabycia tzw. trudnej wierzytelności. Nabycie nie jest więc w takim przypadku odpłatnym świadczeniem usług.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 23 września 2022 r. (VIII SA/Wa 357/22).

Spółka z o.o. prowadzi działalność, której głównym przedmiotem są usługi związane z oceną ryzyka, szacowaniem strat oraz dochodzeniem roszczeń odszkodowawczych. Na podstawie umowy cesji wierzytelności nabywa od poszkodowanych ich wierzytelności z tytułu szkód rzeczowych, które później dochodzone są od towarzystw ubezpieczeniowych. Umowa między podatnikiem a poszkodowanym nie zobowiązuje spółki do żadnych innych czynności na rzecz poszkodowanego niż zapłata ustalonej ceny, która odzwierciedla ekonomiczną wartość wierzytelności. Spółce nie przysługuje jakiekolwiek wynagrodzenie od cedenta.

Podatnik spytał czy transakcja przelewu (cesji) wierzytelności pieniężnej na jego rzecz (cesjonariusza) na podstawie umowy nabycia od zbywcy (cedenta), który jest pierwotnym wierzycielem lub też od innej osoby uprawnionej do rozporządzenia tą wierzytelnością, podlega opodatkowaniu VAT. Zdaniem spółki ww. transakcja nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie występuje tutaj element odpłatności oraz przedmiotowa czynność nie wyczerpuje definicji „odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju”. Organ podatkowy w interpretacji z 8 lutego 2022 r. wskazał, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12431

Wydanie: 12431

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament