Samorządy muszą budować odporność na wiele wyzwań
Zrównoważony rozwój to nie abstrakcyjna idea. To strategie, które pozwalają odpowiadać na obecne i przyszłe potrzeby mieszkańców – podkreślają zwycięzcy tegorocznego zestawienia.
Poznań – I miejsce W KATEGORII MIAST NA PRAWACH POWIATU
Jacek Jaśkowiak
prezydent Poznania
W naszej strategii zrównoważonego rozwoju kładziemy szczególnie mocny nacisk na przyrodę i klimat. Dużo inwestujemy w tereny zielone, w rozwiązania poprawiające retencję, jakość powietrza i ogólnie warunki środowiskowe w mieście. Ale także na zrównoważoną mobilność. Co roku przeznaczamy około 1 mld zł, z wykorzystaniem funduszy UE, na poprawę infrastruktury transportowej, by zachęcić mieszkańców do korzystania z innych form przemieszczania się niż samochodem osobowym.
Nie boimy się trudnych politycznie decyzji, bo mamy przekonanie, że to jedyna skuteczna droga do poprawy jakości życia w mieście. To, co cieszy, to fakt, że nasze działania znajdują większe zrozumienie wśród poznaniaków, że udaje nam się zmieniać mentalność ludzi. Dziś już ok. 10 proc. mieszkańców Poznania wybiera rower jako swój podstawowy środek transportu wobec 2 proc. kilka lat temu. Z komunikacji miejskiej korzysta kilkaset tysięcy osób dziennie, dojazd do pracy tramwajem czy autobusem nie jest już żadnym wstydem. I to uważam za nasz największy sukces, bo walka o klimat to też walka o świadomość. Bez zmiany w tym obszarze realizacja wielu projektów w mieście nie byłaby możliwa.
Celem na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta