Tutaj bije serce Bydgoszczy
W potężnym, pochodzącym z XIX wieku młynie i dwóch spichrzach powstało w Bydgoszczy miejsce, które łączy naukę, kulturę i historię. Dumni są z niego bydgoszczanie, atrakcje dla siebie znajdą w nim turyści z całej Polski.
Pierwsza stała wystawa w Młynach Rothera jest faktem. Zapraszam wszystkich – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.
Minęło kilkanaście dni od otwarcia w Centrum Nauki i Kultury Młyny Rothera ekspozycji „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, a już zobaczyły ją tysiące ludzi.
Woda i rzeka to środowisko, które od stuleci kształtowało Bydgoszcz. Brda przepływa przez centrum miasta, będącego przez wieki potężnym węzłem wodnym. Dzięki tej rzece i Kanałowi Bydgoskiemu żyły i zarabiały w mieście tysiące mieszkańców, właściciele barek, szkutnicy i kupcy. Rozwijało się także samo miasto. Nad brzegiem rzeki budowano spichrze – jeden z symboli Bydgoszczy. Barki transportowały zboże, nad brzegiem Brdy powstawały młyny. Największy – w samym centrum miasta – na Wyspie Młyńskiej, położonej 200 metrów od Starego Rynku.
Młyny Rothera to ogromny kompleks składający się z samego obiektu młyńskiego i dwóch spichrzy – zbożowego i mącznego. Niszczał przez ostatnie dziesięciolecia. Został odnowiony i zrewitalizowany przez miasto Bydgoszcz. Główne prace budowlane i konserwatorskie przeprowadzone zostały w latach 2018–2021. Kosztowały ponad 110 mln złotych. Na inwestycję pozyskano środki unijne: 13,5 mln zł z POIiŚ oraz 10,5 mln zł z RPO.
W młynach tchnie życiem
Odnowiony zabytek XIX-wiecznego przemysłu, w którym działa teraz Centrum Nauki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta