Kraków: zrównoważony rozwój i poprawa jakości życia idą w parze
Polskie miasta stoją dziś przed nowymi zadaniami, znacząco odbiegającymi od wyzwań znanych z początku bieżącego stulecia.
Przykładem jest stolica Małopolski – wielkie inwestycje, którymi Kraków torował sobie drogę do rangi metropolitalnej, od wielu lat są już częścią miejskiego krajobrazu, a w coraz bardziej niestabilnym świecie na znaczeniu zyskują projekty służące harmonijnemu rozwojowi gospodarki, społeczeństwa i środowiska. To na te działania stawia Kraków, za nadrzędny cel obierając ciągłe podnoszenie jakości życia mieszkańców.
– Na przestrzeni ostatnich lat widać, jak dynamicznie zmienia się Kraków. Osobiście odczuwam, jak przez ten czas trzeba było zmodyfikować podejście do zarządzania miastem i na jakie przedsięwzięcia postawić. Nadrabianie zapóźnień cywilizacyjnych i realizacja wielkich przedsięwzięć, takich jak budowa centrum kongresowego, areny widowiskowo-sportowej czy ekospalarni, są już za nami. Obecnie mieszkańcy oczekują realizacji zadań, które dotyczą ich codziennego życia: zapewnienia wysokiej jakości edukacji i opieki zdrowotnej, dostępu do terenów zielonych czy rozwoju komunikacji miejskiej. Jednocześnie musimy myśleć o przyszłości, a więc budować miasto, które będzie zdolne przezwyciężać różnego rodzaju kryzysy, takie jak pandemia, gwałtowne zmiany klimatyczne czy niedobory energii – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, który sprawuje tę funkcję od 20 lat.
Najcenniejszym kapitałem są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta