Inwestycje mimo cięcia kosztów
Kryzys niekoniecznie musi oznaczać brak inwestycji w firmie. Działając w sposób przemyślany, można stworzyć skuteczną strategię na trudne czasy.
Inwestowanie w kryzysie na pierwszy rzut oka wydaje się dużym błędem. Obecnie firmy w pierwszej kolejności zajmują się redukcją kosztów i spadkiem zamówień. Okazuje się jednak, że dyscyplina kosztowa i większa elastyczność firmy mogą sprzyjać optymalizacji i tym samym inwestowaniu oraz wspieraniu rozwoju. Działając w sposób przemyślany z pozornie kontrowersyjnych decyzji, można stworzyć skuteczną strategię na trudne czasy.
Firmy zajmujące się produkcją przemysłową obecnie borykają się z szeregiem problemów. Największy wpływ na tę sytuację ma dramatyczny wzrost kosztów surowców oraz cen energii elektrycznej i gazu. Do tego dochodzą coraz bardziej hamująca gospodarka i wysoka inflacja. Co więcej, wzrastają koszty produkcji i zmniejsza się jej elastyczność, ponieważ wiele branż ogranicza zamówienia. Dodatkowo przez konflikt zbrojny w Ukrainie i po pandemiczne perturbacje, cały czas mamy do czynienia z zakłóceniami w łańcuchach dostaw. Dla wielu firm produkcyjnych oznacza to ciągłe mierzenie się z opóźnieniami dostaw niezbędnych surowców oraz niepełnymi zamówieniami. Wymusza to częste modyfikacje w planach produkcyjnych. W takich uwarunkowaniach rynkowych firmy nastawiają się na szukanie oszczędności, jednocześnie starając się utrzymać standardy jakości. To wszystko powoduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta