Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kapitały w prostej spółce akcyjnej

18 stycznia 2023 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Prosta spółka akcyjna stanowi nowy typ spółki kapitałowej, której funkcjonowanie uregulowane zostało w Kodeksie spółek handlowych. Stanowi ona rozwiązanie cechujące się prostszymi procedurami i zasadami w zakresie struktur zarządczych w porównaniu z dotychczas istniejącymi spółkami kapitałowymi, tj. spółką z o.o. oraz spółką akcyjną.

Prosta spółka akcyjna (dalej: PSA) posiada kapitał akcyjny, który pełni równocześnie funkcję kapitału zapasowego (zrezygnowano przy tym z instytucji kapitału zakładowego). Charakterystyczny dla PSA jest ponadto niski kapitał akcyjny wymagany przy jej zakładaniu w wysokości 1 zł, większa elastyczność w zakresie rodzaju akcji i zasad funkcjonowania spółki, a także łatwiejsze dysponowanie jej środkami finansowymi. Wszystko to ma w założeniu przyczynić się do ułatwienia podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki kapitałowej, w szczególności w ramach tzw. start-upów – innowacyjnych przedsiębiorstw rozwijających nowoczesne technologie.

Akcje za wkłady

Akcje w PSA mogą być obejmowane w zamian za wkłady pieniężne lub niepieniężne (Wn różne konta zespołów 0,1,2,3,6, np. konto „Środki trwałe”, konto „Wartości niematerialne i prawne”, konto „Długoterminowe aktywa finansowe”, konto „Inwestycje w nieruchomości i prawa”, konto „Środki trwałe w budowie”, konto „Kasa”, konto „Rachunki bankowe”, konto „Rozrachunki z odbiorcami”, konto „Pozostałe rozrachunki”, konto „Materiały”, konto „Towary”, konto „Wyroby gotowe”; Ma konto „Pozostałe rozrachunki” oraz Wn konto „Pozostałe rozrachunki”; Ma konto „Kapitał akcyjny”).

Wkładem niepieniężnym na pokrycie akcji może być wszelki wkład mający wartość majątkową, w tym także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12473

Wydanie: 12473

Spis treści
Zamów abonament