Co ma estoński CIT do fundacji rodzinnych
Model opodatkowania działalności gospodarczej powinien zależeć od świadomych wyborów podatników, a nie od zdarzeń losowych czy decyzji kompletnie obcych osób. Proszę, by posłowie o tym nie zapomnieli
Senat RP w szeregu poprawek do ustawy o fundacji rodzinnej przegłosował wbrew stanowisku Ministerstwa Finansów zmianę art. 24j ustawy o podatku dochodowego od osób prawnych. Polega ona na rozszerzeniu możliwości skorzystania z tzw. estońskiego CIT (dalej: CIT E) o tych podatników, którzy w wyniku wejścia w życie ustawy o fundacji rodzinnej mieliby w wśród swoich wspólników (lub udziałowców czy akcjonariuszy) fundacje rodzinne, fundatorów lub beneficjentów fundacji rodzinnych. Można się spodziewać, że resort finansów będzie rekomendować Sejmowi odrzucenie tej poprawki, motywując to brakiem odpowiednich analiz bądź niechęcią do tworzenia preferencji podatkowych.
Kilka negatywnych scenariuszy
Szanując...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta