Koszty finansowania zewnętrznego
Budowa składnika majątku trwałego lub jego nabycia wymagającego dostosowania oprócz oczywistych decyzji inwestycyjnych związana jest również z określeniem czy inwestycja będzie sfinansowana ze środków własnych czy obcych.
W przypadku finansowania inwestycji środkami obcymi, niezależnie od przyjętych zasad rachunkowości, mamy do czynienia z pojęciem finansowania zewnętrznego a jednostka jest zobligowana do stosowania określonych zasad rachunkowości odnoszących się do ich ujmowania w wartości początkowej składnika majątkowego.
Regulacje ustawowe
Ustawa o rachunkowości podejmuje kwestie finansowania zewnętrznego, ograniczając się jedynie do ujęcia w art. 28 ust. 8. definicji ceny nabycia oraz kosztu wytworzenia środków trwałych (w tym w budowie) oraz wartości niematerialnych i prawnych, które powinny obejmować ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:
∑ niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy oraz
∑ koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.
W podobnym tonie wypowiada się Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe”.
Standardy krajowe …
Standard KSR dodatkowo podkreśla natomiast, że środki trwałe (ale również wartości niematerialne) dzielą się na składniki majątku, które co do zasady są kompletne i zdatne do natychmiastowego użytkowania i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta