Pierwsza prezes SN nie może odmówić ławnikowi przysięgi
Reformować sposób wyboru członków KRS można, tylko nie pod hasłem obrony praworządności – mówi Dagmara Woicka-Pawełczyk, przewodnicząca KRS.
Pani sędzio, rozpoczęły się prace legislacyjne nad zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym. Zdania na jej temat są podzielone. Pani zdaniem dopuszczalne jest, by to NSA zajmował się sprawami dyscyplinarnymi sędziów sądów powszechnych?
Budzi to wątpliwości konstytucyjne, co znalazło odzwierciedlenie w opinii KRS do projektu ustawy. Istnieje wątpliwość z powodu brzmienia art. 184 konstytucji, z którego można wnosić o zamkniętym katalogu spraw przekazanych sądownictwu administracyjnemu. Istnieje bardzo bogate orzecznictwo TK dotyczące tego zagadnienia, w tym wyrok TK z 25 marca 2019 r., sygn. akt K 12/18. Przekazanie spraw NSA nie jest jednak największym mankamentem ustawy.
NSA jest do tego przygotowany?
Prezes NSA Jacek Chlebny uważa, że nie. Nie jest też przygotowana KRS do przekazywania dokumentów związanych z procedurą konkursową. Prawo nie definiuje tej dokumentacji. Jest bardzo różnorodna. Powinno się wprowadzić jasne zapisy, co jest udostępniane i w jakiej formie. Najlepsza byłaby strona BIP KRS, co usprawniłoby postępowanie.
Jak daleko pani zdaniem można wprowadzać test bezstronności sędziów? Patrząc na projekt ustawy, każdy sędzia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta