Najczęstsze błędy w rachunku przepływów pieniężnych
Cash is king głosi słynne hasło, ważne zwłaszcza w czasach recesji i zawirowań gospodarczych.
Ostatnie zjawiska takie jak galopująca inflacja, rosnące stopy procentowe czy kryzys energetyczny spowodowały, że przy sporządzaniu sprawozdań finansowych za rok 2022 rachunek przepływów pieniężnych będzie miał szczególne znaczenie. Warto przy jego sporządzaniu uwzględnić wnioski z ostatnio opublikowanego przeglądu raportowań spółek wskazujące na najczęstsze błędy w tym obszarze.
Zgodnie z art. 45 ust.3 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) rachunek przepływów pieniężnych jest nieodłączną częścią sprawozdania finansowego podlegającego obowiązkowemu badaniu. Stanowi on ważne uzupełnienie bilansu i rachunku zysków i strat, dostarczając informacji o faktycznych środkach pieniężnych generowanych przez spółkę oraz kierunkach ich wykorzystania. Informacje te są pomocne w ocenie płynności spółki i jej wypłacalności, co w obecnej sytuacji podwyższonej niepewności gospodarczej nabiera coraz większej wagi. Jednak rachunek przepływów pieniężnych spełnia tę funkcję tylko wtedy, gdy jest poprawnie sporządzony.
W tym kontekście na uwagę zasługuje opublikowany w październiku 2022 r. przez Financial Reporting Council w Wielkiej Brytanii raport „Roczny przegląd sprawozdawczości spółek 2021/2022”. W publikacji tej brytyjski regulator podsumował przegląd 252 sprawozdań finansowych z tamtejszego rynku i stworzył na tej podstawie ranking 10 obszarów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta