Krajowy System e-Faktur – co warto wiedzieć
Od stycznia 2022 r. faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji – przedsiębiorcy mogą je stosować dobrowolnie, obok faktur papierowych i faktur elektronicznych. Jednak na podstawie decyzji wykonawczej Rady UE od stycznia 2024 r. fakturowanie przy pomocy KSeF stanie się w Polsce rozwiązaniem obowiązkowym.
Krajowy System e-Faktur jest systemem umożliwiającym wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Faktura ustrukturyzowana to dokument w formacie xml, zgodny ze strukturą logiczną e-Faktury FA(1), która opublikowana jest w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.
Etapy wdrażania systemu e-Faktur KSeF w Polsce
Podmioty korzystające z KSeF
W rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 grudnia 2021 r. w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur określone zostały rodzaje uprawnień do korzystania z systemu KSeF. Rozporządzenie określa także sposoby nadawania e-Faktur, zmiany i odbierania, sposoby uwierzytelniania podmiotów oraz dane potrzebne w celu uzyskania dostępu do faktury ustrukturyzowanej.
Aby móc korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur podatnik będzie musiał uwierzytelnić swoje dane za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego, kwalifikowanej pieczęci elektronicznej lub profilu zaufanego.
Z systemu może korzystać podatnik oraz podmioty przez niego upoważnione, np. osoby fizyczne czy biuro rachunkowe. W celu nadania, zmiany lub odebrania uprawnień do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przedsiębiorca musi najpierw przejść przez etap uwierzytelniania....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta