Czy ustrukturyzowanie e-faktur może być korzystne?
Ministerialny system stanie się „pośrednikiem” pomiędzy wystawiającym fakturę a jej odbiorcą.
Zgodnie z aktualnymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów już w przyszłym roku krajowy system e-faktur stanie się obowiązkowy dla wszystkich firm działających w Polsce. Będziemy w tym zakresie jednym z pionierów w Europie – przed nami tylko Włochy, Hiszpania i Portugalia wprowadziły podobne rozwiązania.
Połączenie z krajowym systemem e-faktur jest nie tylko wyzwaniem technologicznym, ale także procesowym. Ustawa wprowadza zupełnie nowe spojrzenie na definicję faktury i sposobu jej obiegu. System Ministerstwa Finansów stanie się w pewnym sensie „pośrednikiem” pomiędzy wystawiającym fakturę a jej odbiorcą. Dokument, który nie zostanie zarejestrowany w KSeF, nie będzie uznawany za fakturę. W praktyce oznaczać to będzie, że od 2024 roku firmy nie będą wysyłać już swoich faktur bezpośrednio do klientów, tylko do KSeF, z którego następnie kontrahent będzie mógł ją pobrać i wprowadzić do swojego systemu informatycznego. Co więcej, faktura w momencie prawidłowego zarejestrowania w KSeF będzie automatycznie uznawana za dostarczoną do kontrahenta.
Elektroniczne faktury
Aktualnie faktury cyfrowe występują w trzech różnych głównych formach: zeskanowanej faktury papierowej, faktury cyfrowej w formacie PDF lub DOC oraz faktury elektronicznej lub e-faktury....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta