Dochodzenie roszczeń za roboty dodatkowe
O tym, że w toku realizacji inwestycji budowalnej często zachodzi konieczność wykonania robót dodatkowych, wie każdy wykonawca. Jak więc powinien on działać w toku procesu inwestycyjnego, gdy wystąpi konieczność realizacji robót dodatkowych.
Sprawa mogłaby wydawać się prosta. Wystarczy powiadomienie inwestora, czyli usankcjonowanie konieczności realizacji robót dodatkowych wraz z ustaleniem należnego wykonawcy wynagrodzenia właściwym aneksem do umowy.
Praktyka pokazuje, że najczęściej dochodzi do wykonania przez wykonawcę robót dodatkowych bez ich uprzedniego usankcjonowania w umowie. Równie często dochodzi do sporu pomiędzy wykonawcą a zamawiającym czy dany zakres prac to roboty dodatkowe, czy wchodzi on w zakres prac, których realizacji wykonawca zobowiązał się na podstawie umowy.
Identyfikacja robót
Przy identyfikacji robót dodatkowych przydatny jest opis przedmiotu zamówienia. Zgodnie z art. 103 ustawy Prawo zamówień publicznych zamówienia na roboty budowlane opisuje się za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót. Natomiast, jeżeli przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie i wykonanie robót w rozumieniu Prawa budowlanego, zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą programu funkcjonalno-użytkowego.
Kluczowym elementem identyfikacji robót dodatkowych jest analiza wymagań dotyczących podstawowego zakresu przedmiotu zamówienia i co wchodzi w ten zakres podstawowy objęty umową pomiędzy wykonawcą a zamawiającym. Odpowiednio będzie to zakres określony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta