Wypięci z zasilania, czyli o wyższości porcelanowego sedesu nad izolatorem z porcelany
Przez dwa miesiące specjaliści od rozwoju i technologii nie byli w stanie rozwiązać wyjątkowo prostej sprawy. Czy wypięci z zasilania pracownicy znakomitej firmy doczekają się szczęśliwego rozwiązania absurdalnego z punktu widzenia rozumu i logiki problemu?
Od wielu miesięcy tematem numer jeden przedsiębiorców, menedżerów i milionów Polaków są ceny energii. Dla prawie 14 milionów gospodarstw domowych w Polsce dobrą nowinę co do cen energii na przełomie starego i nowego roku przekazali przedstawiciele rządu, informując, że zamrożenie cen prądu w ramach limitów zużycia dla odbiorców indywidualnych pozwoli na utrzymanie cen energii elektrycznej netto na poziomie z 2022 r. Ale ponieważ rachunki do gospodarstw domowych docierają z ceną brutto, to faktyczne koszty na fakturze będą uwzględniać dodatkowo podatek akcyzowy i podatek od towarów i usług, tj. VAT.
W znacznie trudniejszej sytuacji znalazło się prawie 5 milionów podmiotów gospodarczych (dokładnie 4 995 042 na dzień 31.12.2022 r., w tym 3 556 851 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą), które niestety w zdecydowanie większym stopniu odczują nowe ceny energii. Ale cenowe szaleństwo energii, gazu i paliw w największym stopniu zagroziło podstawom egzystencji około tysiąca, głównie dużych i średnich, przedsiębiorstw energochłonnych.
Amortyzator dla energochłonnych
Na szczęście w listopadzie 2022 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprosiło tę grupę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta