Lekcje Paula Cézanne’a
Uznano go za jednego z twórców nowoczesnej sztuki. Jego malarstwo fascynuje, przyciąga tłumy. Stało się nawet częścią popkultury. Czy jednak dzieło francuskiego mistrza zachowało aktualność?
W 1900 r. Maurice Denis, jeden z członków grupy nabistów, młodych artystów, którzy chcieli zmienić malarstwo, stworzył znacznych rozmiarów obraz „Homage à Paul Cézanne”. Przedstawił na nim grono twórców oraz wielbicieli sztuki pochylające się nad martwą naturą artysty nie tak dawno jeszcze ignorowanego, a często po prostu wyśmiewanego. To niezwykły hołd oddany mistrzowi z Aix, ale też świadectwo rodzącej się legendy malarza, na którego twórczość będą się powoływać kolejne roczniki artystów. Więcej nawet, został okrzyknięty jednym z fundatorów nowoczesnej sztuki.
„Cézanne jest jedynym z największych spośród tych, którzy zmieniają bieg historii; nie godzi się go porównywać z van Goghiem czy Gauguinem. Przypomina Rembrandta” – pisali malarze Albert Gleizes i Jean Metzinger, autorzy opublikowanej w 1912 r. rozprawy „O kubizmie”, opisującej podstawy teoretyczne nurtu, który w decydujący sposób zaważył na rozwoju sztuki w XX wieku.
***
Dziś wystawy dzieł Cézanne’a są wielkimi wydarzeniami. Gromadzą wielką publiczność, tak jak imponująca ekspozycja ponad 80 jego dzieł w Art Institute w Chicago w 2022 r., która przyciągnęła ok. 190 tys. zwiedzających, a następnie – już w tym roku – prezentowana w londyńskiej Tate Modern. I są okazją, by postawić pytanie: czy jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta