Hołd Bojownikom Getta
Przechowanie pamięci – to była prawdziwa powojenna misja Icchaka Cukiermana i Cywii Lubetkin.
Kibuc Lochame ha-Geta’ot mieści się nieopodal Akki, na północnej granicy Izraela. Kiedyś były to tereny brytyjskiej bazy wojskowej i miejsce po zniszczonej arabskiej wiosce As-Sumajrijja. A jeszcze wcześniej mieszkali tu Samarytanie, wyrzuceni przez Turków jakoś w XVIII wieku. Dziś to teren względnie niebezpieczny, bo blisko libańskiej granicy. A to granica konfliktu; zdarzają się więc sporadyczne ataki. Nawet ostatnio, w kwietniu tego roku ktoś wystrzelił na te tereny rakiety.
Ale nie o naszych czasach chcę tu pisać, tylko o końcu lat 40. ubiegłego wieku, kiedy na miejsce dawnych bazy i wioski trafili osadnicy z Europy. Nie byli to zwykli syjoniści, którzy od dawna zakładali w Palestynie kibuce, tylko ocaleni z Holokaustu w Polsce i na Litwie. Ludzie, którzy jako nieliczni przeżyli powstania w gettach w Warszawie i Wilnie, koszmar Auschwitz i innych obozów śmierci. Wśród nich Icchak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta