Delegowanego mogą obejmować mieszane warunki zatrudnienia
W zależności od okresu, na jaki jest wysyłany pracownik do wykonywania pracy zagranicą, mogą mu przysługiwać uprawnienia wynikające z części z polskich, a w części z zagranicznych przepisów.
W praktyce wiele organizacji korzysta z tzw. delegowania pracowników. Dotyczy to zwłaszcza międzynarodowych pracodawców, którzy wysyłają swoich pracowników do wykonywania zadań na rzecz zagranicznych spółek ze swojej grupy kapitałowej.
W myśl unijnych przepisów z delegowaniem mamy do czynienia, gdy polski pracodawca tymczasowo kieruje pracownika do wykonywania pracy na terytorium innego państwa członkowskiego UE, EOG lub Szwajcarii w ramach usług świadczonych przez tego pracodawcę za granicą. Na pracodawcy ciąży wówczas szereg obowiązków, których dopełnienie uchroni go przed negatywnymi konsekwencjami mogącymi wyniknąć z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy.
Legalizacja pobytu i pracy
Przede wszystkim należy zadbać o zalegalizowanie pobytu i pracy pracownika za granicą.
Obywatele UE korzystają z tzw. prawa swobody przepływu osób. Jeśli jednak przebywają w państwach członkowskich powyżej trzech miesięcy, mają obowiązek zarejestrować swój pobyt. Nie ma natomiast konieczności podejmowania żadnych dodatkowych formalności w związku z wykonywaniem przez nich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta