Odpowiedzialne firmy, czyli Orły ESG 2023
E – środowisko, S – społeczeństwo, G – ład korporacyjny – to inaczej odpowiedzialna firma.
Planety nie dziedziczymy od rodziców, tylko pożyczamy od swoich dzieci. Na razie wszystko jednak wskazuje na to, że oddamy ją w gorszym stanie, niż otrzymaliśmy. Czy lekiem na całe zło korporacyjnego świata, arogancję wobec środowiska czy nieetyczne standardy zarządzania będzie ESG? Mamy nadzieję, że tak.
Od 2015 roku zgodnie z dyrektywną NFRD niektóre spółki notowane na giełdzie (ok. 180 podmiotów w Polsce i ok. 11 tys. na terenie Unii Europejskiej) podlegają obowiązkowi ujawniania tzw. informacji niefinansowych. Od tamtego czasu wiele z tych przedsiębiorstw buduje świadomość i edukuje swoich pracowników o konieczności dokonywania zmian i następnie raportowania w tym zakresie.
Od 2026 roku z takim obowiązkiem, zgodnie z dyrektywą CSRD, będą się musiały zmierzyć nie tylko spółki notowane na giełdzie, ale także średnie przedsiębiorstwa prowadzące swoją działalność na terenie UE. A zatem liczba podmiotów zobowiązanych do raportowania ESG wzrośnie do niemal 4 tys. w Polsce i 50 tys. w Unii.
ESG to już nie moda, ale konieczność. Elementy związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym stanowią kryteria, które przedsiębiorstwo powinno brać pod uwagę w dążeniu do odpowiedzialnego i zrównoważonego rozwoju.
Metodycznie rzecz biorąc
Dlatego redakcja „Rzeczpospolitej” postanowiła bliżej przyjrzeć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta