Sposób na nadmierne zabezpieczenia i egzekucję pożyczek prywatnych
OGRANICZENIA | Umowy zawarte na podstawie Kodeksu cywilnego
adwokat, partner w RESIST Rezanko Sitek
Zabezpieczenie spłaty pożyczki jest dla każdego pożyczkodawcy niezmiernie istotnym elementem umowy. Zwiększa ono bowiem szanse zaspokojenia wierzyciela w razie nieterminowej spłaty zobowiązania. Z drugiej strony, to właśnie sposób zabezpieczenia niektórych pożyczek doprowadził do największych i najgłośniejszych nadużyć.
PRZYKŁAD
Janina Z. miała problemy z otrzymaniem pożyczki zarówno w banku, jak i firmie pożyczkowej. W gazecie znalazła numer telefonu, pod którym firma pośrednicząca zaoferowała jej udzielenie pożyczki przez osobę prywatną – Adama G. – pod zastaw nieruchomości. Zabezpieczeniem zwrotu pożyczki były nieruchomości należące do Janiny Z. o wartości wielokrotnie wyższej niż pożyczki, które w przypadku braku zapłaty pożyczki w określonym terminie miały przejść na własność Adama G. Janina Z. przed podpisaniem aktu notarialnego nie otrzymała żadnej kwoty pożyczki, zaś samego kontrahenta umowy poznała bezpośrednio przed zawarciem umowy. Mimo to w zapisach notarialnych znajdowało się stwierdzenie, że Janina Z. pokwitowała w akcie notarialnym odbiór całej kwoty pożyczki do rąk własnych gotówką. W kancelarii notarialnej Adam G. wypłacił Janinie Z. tylko część pieniędzy wskazanych jako otrzymane w akcie notarialnym, zatrzymując sobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta