Zgoda na potrącenia musi być wyraźna
Blankietowe przyzwolenie pracownika na przyszłe ściąganie z jego wynagrodzenia niewiadomych kwot, jest nieważne.
Wynagrodzenie za pracę podlega szczególnej ochronie prawnej. Wiąże się z tym także ograniczenie dopuszczalności dokonywania potrąceń z wynagrodzenia, także za zgodą pracownika.
Według art. 91 § 1 kodeksu pracy należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i § 7 k.p. wolno potrącić z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie. Przy czym i w tym przypadku wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia – przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy lub 80 proc. tej kwoty – przy potrącaniu innych należności.
Zatem jeśli pracodawca chce potrącić z pensji pracownika swoje należności, musi na to uzyskać jego pisemną zgodę. Zgoda musi być wyraźna i wyrażona indywidualnie przez pracownika. Nie wystarczy tu np. brak jego reakcji na zawiadomienie o dokonanym potrąceniu.
Tylko na piśmie…
Wyrażenie przez pracownika zgody bez zachowania formy pisemnej uznawane jest w orzecznictwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta