Uprawnienia rodziców i ochrona umów w okresie przejściowym
Po wdrożeniu dyrektyw work-life balance i przejrzystych warunków pracy nie w każdym przypadku przepisy zaczną działać od razu. W pewnych sytuacjach trzeba stosować wcześniej obowiązujące zasady.
Nowelizacja przepisów związana z wdrożeniem unijnych dyrektyw dotyczących work-life balance oraz przejrzystych warunków pracy stanowi nowe wyzwanie dla pracodawców. Przepisy zaczęły obowiązywać 26 kwietnia br. Wdrażając nowe zasady pracodawcy muszą pamiętać o przepisach przejściowych. Regulują one szereg kwestii, bez których prawidłowe wdrożenie i stosowanie nowych regulacji nie będzie możliwe. Na przepisy przejściowe powinny zwrócić uwagę również osoby pobierające zasiłki macierzyńskie, ponieważ regulują one kwestie zmiany wysokości tego świadczenia w kontekście wprowadzonych zmian.
Wypowiedzenie umowy terminowej…
Jedną z bardziej charakterystycznych zmian wynikającą z nowych przepisów jest ta dotycząca zasad wypowiadania umów o pracę na czas określony. Pracodawcy muszą pamiętać o obowiązku podania przyczyn rozwiązania takiej umowy czy konieczności skonsultowania zamiaru jej wypowiedzenia z organizacją związkową reprezentującą pracownika. Zmieniły się również skutki nieprawidłowego rozwiązania umowy zawartej na czas określony.
Koncentrując się na przepisach przejściowych należy zauważyć, że ustawodawca jednoznacznie rozgraniczył sytuację, gdy umowa o pracęzawarta na czas określony została wypowiedziana przed oraz po wejściu w życie nowych przepisów.
Zgodnie z przepisami przejściowymi nowe zasady nie mają zastosowania do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta