Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Żydzi ginęli w Zagładzie

27 kwietnia 2023 | Kraj | Zuzanna Dąbrowska

W podręcznikach szkolnych zapisano wielką iluzję, mówiącą, że Polacy to naród aniołów – uważa prof. Michał Bilewicz z Wydziału Psychologii UW.

Za nami obchody 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim i znów ostra debata o udziale Polaków w Zagładzie. Na początek ustalmy: jak powinniśmy mówić o Polakach żydowskiego pochodzenia, którzy mieszkali w Polsce?

To byli polscy obywatele i należy się cieszyć, kiedy państwo polskie traktuje ich po dekadach jako swoich obywateli. Pamiętamy, że w latach 30. w debacie publicznej w Polsce mówiło się o problemie żydowskim jako o kwestii wymagającej pilnego rozwiązania. Sanacja wchodziła w bliskie alianse z syjonistami rewizjonistami, by jak najszybciej doprowadzić do emigracji polskich Żydów do Palestyny.

Polski wywiad prowadził nawet szkolenia wojskowe dla syjonistów, żeby dali sobie radę w Palestynie i wyjechali z Polski.

I mówimy tutaj o tolerancyjnych piłsudczykach. A pamiętajmy, że była jeszcze cała reszta... Narodowa Demokracja cieszyła się ogromnym poparciem. Wśród młodzieży akademickiej kolosalną popularność miał ONR i Młodzież Wszechpolska, czyli formacje, do których dzisiaj również nawiązują ekstremistyczne organizacje. Obecny rząd na co dzień odwołuje się do tej tradycji, wspierając spadkobierców tych organizacji i nazywając kolejne instytucje imieniem Romana Dmowskiego,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12557

Wydanie: 12557

Spis treści
Zamów abonament