Jak sobie radzić w okrutnym świecie rycerzy
Bohaterami książki historycznej Anny Brzezińskiej są nie tylko, jak wskazuje podtytuł, kobiety u schyłku średniowiecza. Autorka przygląda się też miastom, księstwom i wreszcie – mężczyznom.
Nie bez powodu przełom wieków XV i XVI w dziejach Europy budzi takie zainteresowanie. Średniowiecze na dobre już przemijało, przemijała też Europa jako kontynent ciasny, ale jakoś przytulny, bo wraz z wyprawą Kolumba, zaczęła się całkiem nowa epoka. W tym właśnie czasie na arenie politycznej, religijnej i artystycznej pojawiło się kilka postaci, które uczyniły ten czas tak barwnym. Sztuki plastyczne osiągnęły poziom niebywały, polityczna perfidia, wojenna taktyka, skrytobójcze praktyki także. Fanatyczna religijność Savonaroli przeplatała się z wyuzdaniem papieży i kardynałów. Królowie, książęta i inni arystokraci pojawiają się w książce Anny Brzezińskiej niczym w kalejdoskopie albo jak postaci korowodu w jakimś skomplikowanym zegarze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta