Budynki utkane ze skóry i kości
Żeby skończyć studia, zarabiał sprzedając lody, był bileterem w kinie. Dziś Norman Foster, twórca najsłynniejszych budowli na całym świecie, jest bohaterem wielkiej wystawy w paryskim Centrum Pompidou.
Brytyjczyk Norman Foster należy do supergwiazdorów architektury, tak jak Frank Gehry, Rem Koolhaas czy Daniel Liebeskind. Wszyscy oni słyną jako wizjonerzy i twórcy światowych ikon architektury. Budowle Fostera są na wszystkich kontynentach. Także w Warszawie mamy dzieła jego pracowni: biurowiec Metropolitan na placu Piłsudskiego na tyłach Teatru Wielkiego, powstały we współpracy z polską pracownią JEMS Architekci i 53-piętrowy wieżowiec Varso Tower przy Dworcu Centralnym – najwyższy nie tylko w Warszawie, ale i w Unii Europejskiej. Razem z masztem ma 310 m wysokości.
87-letni Norman Foster wciąż odciska na światowej architekturze trwały ślad. Wystawa w Paryżu prezentuje 130 jego najważniejszych projektów, wybranych z 60 lat jego zawodowej praktyki. Retrospektywa w Centrum Pompidou postała w ścisłej współpracy z architektem, który jest autorem scenografii, a w komentarzach osobiście wciela się w rolę przewodnika.
Wyższy od wieży Eiffla
Otwiera ją imponujące francuskie dzieło architekta – spektakularny wiadukt Millau ukończony w 2004 roku w południowej Francji. Na wielkiej fotografii zdaje się unosić w powietrzu ponad chmurami. Znajduje się w ciągu autostrady A75 łączącej Paryż z wybrzeżem Morza Śródziemnego, a prowadzącej do Montpellier i Barcelony. Wiadukt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta