To rodzic wskaże, z jakich uprawnień chce korzystać
Decyzja, czy złożyć pracodawcy wiążący wniosek o pracę zdalną, czy wnioskować o nią w ramach elastycznej organizacji pracy, należy do pracownika-rodzica. Może wybrać formę, która jest dla niego korzystniejsza.
∑ Po powrocie z urlopu rodzicielskiego chciałabym skorzystać z pracy zdalnej, żeby łączyć pracę z opieką nad dzieckiem. Wiem, że jest taka możliwość, ale z którego przepisu kodeksu pracy skorzystać, żeby złożyć wniosek? – pyta czytelniczka.
Po wejściu w życie dwóch nowelizacji kodeksu pracy pracownik-rodzic dziecka do ukończenia 4. roku życia może złożyć wniosek o pracę zdalną na podstawie dwóch różnych przepisów.
Jednym z nich jest art. 6719 § 6 k.p.
Gdy dziecko nie ukończyło 4 lat
Zgodnie z dyspozycją tego przepisu, pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek o wykonywanie pracy zdalnej:
∑ pracownika, o którym mowa w art. 1421 § 1 pkt 2 i 3 k.p., tj. pracownika-rodzica dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” oraz pracownika-rodzica dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności albo orzeczeniem o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności określonym w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych bądź dziecka posiadającego odpowiednio opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, o których mowa w ustawie Prawo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta