Jak zbudować wspólną unijną politykę zagraniczną
39 proc. polskich respondentów chce zakończyć wszelkie stosunki z Rosją po wojnie, podczas gdy jedna czwarta Niemców jest skłonna do wznowienia pełnej współpracy gospodarczej – pisze ekspertka o badaniach Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.
Począwszy od eskalacji napięć na Tajwanie, a skończywszy na wzajemnych oskarżeniach o szpiegostwo, stosunki między Chinami a Stanami Zjednoczonymi znalazły się w najtrudniejszym momencie od lat i nie widać żadnych oznak poprawy. Podczas gdy Europa zmaga się z potencjalną konfrontacją militarną między dwoma narodami, trwającą wojną Rosji przeciwko Ukrainie i ciągłym zakłócaniem globalnych łańcuchów dostaw po pandemii COVID-19, przywódcy w Brukseli i państwach członkowskich znajdują się pod coraz większą presją, aby na nowo zdefiniować politykę zagraniczną Unii Europejskiej. Pierwszy rok wojny przeciwko Ukrainie pokazał, że jedność co do zasad nie przekłada się tak łatwo na płynność działań politycznych.
Punkt zwrotny
Wyniki nowego szeroko zakrojonego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Europejską Radę Spraw Zagranicznych (ECFR) w 11 państwach członkowskich UE dowodzą ogromnego wpływu wojny w Ukrainie na postrzeganie globalnego porządku przez obywateli oraz na to, co przyniesie przyszłość. Badanie wskazuje, że przywódcy UE staną przed kluczowym wyzwaniem, próbując kształtować zjednoczoną politykę zagraniczną: podążaniem za opinią publiczną w czasach, gdy zaufanie do rządu i instytucji jest niskie, przy jednoczesnym podejmowaniu niepopularnych, ale koniecznych decyzji. Aby to osiągnąć, muszą zrozumieć, co motywuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta