Uprawnienia rodzicielskie w pytaniach i odpowiedziach
Nowelizacja kodeksu pracy wprowadziła nowe rozwiązania dla pracowników będących rodzicami. Warto poinformować o nich zatrudnionych i zebrać nowe oświadczenia o korzystaniu lub nie z tych uprawnień.
Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują zmiany w kodeksie pracy w zakresie uprawnień związanych z rodzicielstwem dla pracowników, w tym m.in. elastyczna organizacja czasu pracy, wydłużony okres urlopu rodzicielskiego, nowe zasady udzielania urlopów rodzicielskich czy brak możliwości zatrudniania pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia bez jego zgody w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy przerywanego. Takiego pracownika nie można również delegować poza stałe miejsce pracy.
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania naszych czytelników.
∑ Czy data urodzenia dziecka w jakiś sposób wpływa na możliwość uzyskania urlopu rodzicielskiego, jeśli chodzi o zmiany w zakresie uprawnień rodzicielskich?
Tak, ma znaczenie. Urlop macierzyński rozpoczyna się w dniu porodu. Aby skorzystać z nowych regulacji, poród musiał nastąpić po 26 kwietnia lub w okresie od 2 sierpnia 2022 r. do 26 kwietnia 2023 r., a pracownik musiał w tym okresie:
∑ mieć prawo do urlopu rodzicielskiego (a urlop rodzicielski zależy m.in. od wieku dziecka) lub jego części lub
∑ korzystać z urlopu rodzicielskiego albo jego części.
Należy podkreślić, że urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo nie więcej niż w pięciu częściach nie później niż do zakończenia roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta