Informacja o warunkach zatrudnienia: karane tylko rażące naruszenie
Nowelizacja kodeksu pracy rozszerzyła katalog wykroczeń przeciwko prawom pracownika m.in. o nieterminowe poinformowanie o warunkach zatrudnienia. Odpowiedzialność grozi pracodawcy, który rażąco naruszy przepisy.
Takiej odpowiedzi udzielił na pytanie "Rzeczpospolitej" Główny Inspektorat Pracy. Jednocześnie wskazał, że rażące naruszenie musi mieć charakter zawiniony i kierunkowy w zakresie zamiaru i że chodzi tu o bezprawność, która jest jaskrawa, oczywista dla każdego, a przez to budząca oburzenie społeczne.
Bardziej szczegółowo
Obowiązujący od 26 kwietnia 2023 r. art. 29 § 3 pkt 1 kodeksu pracy (DzU poz. 641) zobowiązuje pracodawcę do tego, aby bardziej szczegółowo informował pracownika o warunkach jego zatrudnienia. Zakres tych informacji wzrósł z 5 do aż 13 grup.
Informację o warunkach zatrudnienia należy przekazać pracownikowi – w formie papierowej lub elektronicznej – w ciągu 7 dni od dopuszczenia go do pracy. W razie zmian tych warunków trzeba tę informację zaktualizować najpóźniej w dniu, w którym zmiana ma zastosowanie do pracownika. Aktualizacja nie jest konieczna, gdy modyfikacja warunku zatrudnienia wynika ze zmiany przepisów prawa pracy lub ubezpieczeń społecznych, które już wcześniej zostały podane w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 33 k.p.).
Nowe wykroczenie
Jednocześnie dodany od 26 kwietnia 2023 r. do kodeksu pracy art. 281 § 1 pkt 2a stanowi, że kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu, nie informuje pracownika w terminie o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta