Zakaz planowania rozwiązania umowy jest ograniczony
Podjęcie działań przygotowawczych do zwolnienia pracownika nie jest sprzeczne z prawem, jeżeli ten zamiar nie ma związku z ciążą, urodzeniem dziecka czy korzystaniem z urlopów związanych z rodzicielstwem.
26 kwietnia 2023 r. w kodeksie pracy zaczął obowiązywać zakaz prowadzenia przygotowań do wypowiedzenia lub rozwiązania bez wypowiedzenia stosunków pracy w odniesieniu do określonej grupy pracowników. W konsekwencji pracodawca nie może podejmować żadnych działań prawnych czy faktycznych, które stanowiłyby takie przygotowanie i poprzedzały rozwiązanie umowy o pracę.
Krąg chronionych
Zakaz nie obejmuje przy tym wszystkich pracowników, ale osoby korzystające z uprawnień rodzicielskich i szczególnej ochrony przez wypowiedzeniem umowy o pracę. Zgodnie z art. 177 § 1 kodeksu pracy są to:
∑ pracownice w okresie ciąży oraz
∑ pracownicy w okresie urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego oraz urlopu ojcowskiego oraz
∑ powyżsi pracownicy od dnia złożenia wniosku o udzielenie danego, powyższego urlopu – o ile taki wniosek został złożony w terminie zgodnym z przepisami.
Na analogicznych zasadach tym zakazem są również objęci pracownicy korzystający z urlopu opiekuńczego, również w okresie od momentu złożenia wniosku.
Powyższy zakaz nie jest do końca wyrazem polskiej myśli prawniczej, ale wynika z wdrożenia dyrektywy Parlamentu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta