Jakie są konsekwencje podatkowe nadpłaty i niedopłaty składek ZUS
Wskutek zmian wprowadzonych przepisami Polskiego Ładu u części przedsiębiorców powstała nadpłata z tytułu składki zdrowotnej za 2022 rok. W niektórych przypadkach powinni oni skorygować swoje roczne zeznania podatkowe.
∑ W maju br. minął termin ostatecznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2022 rok. Niektórzy przedsiębiorcy musieli dopłacić określone kwoty, z kolei u innych powstała nadpłata tej składki. Czy nadpłata składki zdrowotnej generuje przychód z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych i czy przedsiębiorca powinien skorygować zeznanie podatkowe? – pyta czytelniczka.
Nadpłacona składka zdrowotna podlega zwrotowi na wniosek, który przygotował ZUS na formularzu RZS-R. ZUS udostępnił formularz na platformie ZUS PUE. Płatnik powinien był zaakceptować wniosek do 31 maja. Jeśli tego nie zrobił, to ZUS rozliczy nadpłaconą składkę na koncie płatnika do końca 2023 roku.
Powstanie przychodu zależy od tego czy składka zdrowotna została zaliczona do kosztów uzyskania przychodu lub odliczona od podstawy opodatkowania.
Przedsiębiorca opłacający podatek dochodowy według liniowej 19-proc. stawki podatku ma do wyboru dwie możliwości: albo odliczenie od podstawy opodatkowania składki zdrowotnej do wysokości limitu wynoszącego w 2022 r. 8700 zł (w 2023 r. limit wzrósł do 10 200 zł), albo zaliczenie jej do kosztów uzyskania przychodu maksymalnie do wysokości ww. limitu. Jeżeli zatem w 2022 r. „liniowiec” zaliczył składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodu, to zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 r. wynikającej z rocznego jej rozliczenia powoduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta