Jaki podatek od fundacji rodzinnej
Odpisy amortyzacyjne, które służą osiąganiu przychodów zwolnionych z CIT, nie mogą być kosztami uzyskania przychodu.
∑ Zamierzamy zarejestrować fundację rodzinną, do której fundator wniesie lokal użytkowy. Lokal planujemy wynajmować. Jak ustalić wartość początkową lokalu. Czy odpisy amortyzacyjne od niego będą kosztem uzyskania przychodu fundacji? – pyta czytelnik.
Fundacja rodzinna to nowe rozwiązanie prawne, które funkcjonuje od 22 maja br. Tworzenie i funkcjonowanie fundacji zostało uregulowane w ustawie o fundacji rodzinnej, natomiast opodatkowanie zdarzeń gospodarczych fundacji określają przepisy ustaw o PIT i o CIT.
Przychody z innych źródeł
Według ogólnej zasady wynikającej z art. 20 ust. 1g ustawy o PIT za przychody z innych źródeł uważa się przychody z tytułu otrzymania lub postawienia do dyspozycji świadczenia, o którym mowa w art. 2 ust. 2 ustawy o fundacji rodzinnej, a więc m.in. środków pieniężnych, składników majątkowych i mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej. Przepis ten wskazuje także moment powstania przychodu w przypadku otrzymywania innych świadczeń niż pieniężne. Zgodnie z omawianym przepisem, jeżeli przedmiotem świadczenia lub tym mieniem nie są pieniądze lub wartości pieniężne, to przychód powstaje w ostatnim dniu miesiąca, w którym podatnik otrzymał takie świadczenie lub mienie, a w przypadku świadczenia lub mienia przysługującego za okres dłuższy niż miesiąc przychód powstaje w ostatnim dniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta