Rozwój sztucznej inteligencji przybliży 4-dniowy tydzień pracy
Ponad jedna czwarta pracowników oczekuje, że w najbliższych latach dostaną dodatkowy wolny dzień w tygodniu.
Sektor ICT, przemysł oraz transport i logistyka – to w Polsce trzy branże, których pracownicy najczęściej przewidują, że w ciągu pięciu lat normą stanie się tam czterodniowy tydzień pracy. O ile łącznie na taką zmianę liczy 26,2 proc. pracowników, o tyle w ICT ponad jedna trzecia – wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej” danych z raportu firmy ADP („People at Work 2023”), który podsumowuje wyniki badania ponad 32,6 tys. pracowników z 17 krajów, w tym z Polski.
Łącznie 26 proc. z nich spodziewa się, że czterodniowy tydzień pracy będzie wkrótce standardem w ich branży. Już teraz co ósmy badany (w Polsce 10,4 proc.) może korzystać z tego rozwiązania jako benefitu, który wspiera jego kondycję mentalną. Jak ocenia Łukasz Gajek, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w polskim oddziale firmy doradczej LHH, ponad stu pracodawców w Polsce stosuje różne warianty czterodniowego modelu pracy, który będzie zyskiwał na popularności. I to nie tylko ze względu na oczekiwania pracowników, którzy po pandemii stali się bardziej świadomi znaczenia równowagi między życiem zawodowym i prywatnym oraz jej wpływu na dobrostan psychofizyczny.
Sposób na talenty
W globalnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta