Korekty TP nie trzeba już wykazywać w zeznaniu rocznym
Od 2022 r. obowiązuje wiele ułatwień w zakresie korygowania cen transferowych. Podatnik nie musi już potwierdzać dokonania tej korekty (zarówno in plus, jak i in minus) w rocznym zeznaniu podatkowym.
W kontekście zbliżającego się terminu rozliczenia CIT-8 jedną z ważniejszych zmian, jakie wprowadzono od 2022 r. w zakresie korygowania cen transferowych, jest uchylenie obowiązku potwierdzenia przez podatnika dokonania korekty cen transferowych w rocznym zeznaniu podatkowym.
W niniejszym artykule omówione zostały warunki realizacji korekty cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o CIT. Istotą tej korekty jest dostosowanie cen transferowych, tj. np. ceny lub wynagrodzenia za dany okres rozliczeniowy, ustalonych bądź narzuconych, w relacjach między podmiotami powiązanymi, do wysokości pozostającej w zgodnie z zasadą ALP (arm’s length principle).
Postanowienia przepisu art. 11e ustawy o CIT wskazują, że korekta cen transferowych (dalej też: korekta TP) może być zastosowana, je- żeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki (z pewnymi wyjątkami co do korekty in plus, o czym dalej):
1. warunki ustalone w transakcjach kontrolowanych, realizowanych przez podatnika w trakcie roku podatkowego, są zgodne z warunkami, które ustaliłyby podmioty niepowiązane,
2. nastąpiła zmiana istotnych okoliczności mających wpływ na warunki ustalone w trakcie roku podatkowego lub znane są faktycznie poniesione koszty lub uzyskane przychody, które są podstawą obliczenia ceny transferowej, a zapewnienie ich zgodności z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta