Nie przynieś wstydu depechowskiej rodzinie
To ścieżka muzyczna mojego życia – mówi o twórczości Depeche Mode jedna z polskich miłośniczek grupy. Wraz z innymi „depeszami” tworzy wyjątkową fanowską subkulturę, która przetrwała już w Polsce cztery dekady.
Subkultura fanów Depeche Mode to fenomen, wyjątkowa wspólnota, ale i całe zjawisko kulturowe. Od lat za grupą ciągnie się gigantyczna społeczność. To nie tylko muzyka, to pewien styl życia. Jej członkowie są silnie ze sobą związani. Wyrośli w szarej rzeczywistości Polski lat 80. i wciąż trwają – przekonuje Małgorzata, fanka zespołu, psycholog spod Warszawy.
Depeche Mode to z języka francuskiego szybka moda. Od lat 80. fascynacja zespołem nie przemija. Dawni fani dorastają wraz z zespołem, wciągając swoje rodziny, dzieci i przyjaciół. Dzisiaj to jedna z najbardziej wyrazistych grup fanów w Polsce.
Wśród „depeszów”, jak sami się nazywają, mobilizacja, bo 2 sierpnia zespół zagra w stolicy na Stadionie Narodowym, a dwa dni później w Krakowie, w Tauron Arenie. To część rozpoczętego dwa lata temu w kalifornijskim Sacramento „Memento Mori Tour”, 19. trasy koncertowej Depeche Mode. W jej ramach muzycy wystąpią w Polsce także w przyszłym roku – 27 i 29 lutego w łódzkiej Atlas Arenie.
Fani i wyznawcy
Pierwszy koncert w naszym kraju i zarazem pierwszy występ DM za żelazną kurtyną odbył się w 1985 roku w Warszawie. Podczas prób członkom zespołu towarzyszyli milicjanci.
Przyjęcie przez fanów było znakomite – podkreślał zespół w wywiadach. Od tego momentu muzycy poczuli z Polską silną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta