Turniej wiedzy kryminalistycznej
Udział w finale turnieju znakomicie wróży karierze zawodowej aplikantów.
Nie może budzić wątpliwości, że prokurator powinien dysponować zasobem wiedzy kryminalistycznej, który pozwoli mu w pełni efektywnie przeprowadzić wiele czynności procesowych. Mając swe podstawy prawne w przepisach chociażby kodeksu postępowania karnego, muszą być wypełnione treścią wypracowaną przez kryminalistykę.
Tak jest np. z okazaniem, które można przeprowadzić w toku postępowania karnego na podstawie art. 173 k.p.k. Aby je jednak skutecznie i prawidłowo wykonać, organ procesowy musi sięgnąć do reguł wypracowanych przez naukę kryminalistyki. Odpowiedni poziom wiedzy kryminalistycznej jest również niezbędny do prawidłowego współdziałania prokuratora z biegłym. Dobrze przygotowany do wykonywania zawodu prokurator powinien umieć: właściwie dobrać biegłych, prawidłowo zadać im pytania, zrozumieć sporządzoną opinię, sprawdzić poprawność jej opracowania i właściwie wykorzystać na potrzeby procesu karnego.
Ćwierć wieku
Mimo niewątpliwie ogromnej roli, jaką odgrywa współczesna kryminalistyka w walce z przestępczością, na wielu wyższych uczelniach prawniczych nie jest to przedmiot obligatoryjny. Część absolwentów wydziałów prawa kończy swą edukację, nie mając styczności z tym przedmiotem. Stan taki należy uznać za niekorzystny, zwłaszcza dla tych prawników, którzy wstępują na ścieżkę kariery zawodowej związanej ze zwalczaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta