Bezprawne rozwieszanie plakatów wyborczych
Baner przedstawia podobiznę kandydata, więc powiązanie sprawcy ze skutkiem nie jest trudne.
Wielkimi krokami zbliżają się wybory parlamentarne, które zaplanowane są na jesień tego roku. Z organizacją wyborów w Polsce nierozerwalnie łączy się jedno zjawisko dostrzegane co cztery lata we wszystkich miastach i wsiach – obwieszanie każdego skrawka wolnej przestrzeni plakatami przedstawiającymi sylwetki startujących kandydatów. Warto się więc pochylić nad przepisami opisującymi tę materię.
Umieszczanie w miejscach publicznych plakatów, ogłoszeń, zawiadomień oraz wszelkiego rodzaju innych nośników informacji reguluje zarówno prawo karne – a dokładnie prawo wykroczeń – jak i prawo administracyjne. W niniejszym tekście, głównie ze względu na spore rozbieżności w praktyce, a także napotykane podczas wykładni przepisów problemy, skupię się przede wszystkim na normach wykroczeniowych odnoszących się do tego zagadnienia.
Każdy czytelnik zgodzi się zresztą, że o wiele ciekawsza jest analiza potencjalnej odpowiedzialności karnej sensu largo osób dopuszczających się bezprawnego rozwieszania plakatów aniżeli prześledzenie procedury oraz warunków, które należy spełnić, aby uzyskać zgodę na takowe działanie. Nadto droga do otrzymania zezwolenia nierzadko zależy od konkretnego przypadku, ponieważ prawa do poszczególnych elementów przestrzeni miejskiej posiadają różne podmioty. Spójrzmy zatem na to, co mówi nam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta