W prawie i na jego straży
Odpowiedzialność sędziego za naruszenie dóbr osobistych strony postępowania reguluje konstytucja i ustawy.
Odnosząc się do tematu odpowiedzialności sędziego za naruszenie dóbr osobistych, należy wskazać regulacje prawne, które wyłączają lub ograniczają odpowiedzialność prawną sędziów.
Wyłączenia te związane są z zasadą niezawisłości sędziowskiej, która stanowi gwarancję demokratycznego państwa prawa. Bez niezawisłości sędziowskiej nie można mówić o prawie do rzetelnego procesu.
Ramy immunitetu
Konstytucja i ustawy ustanawiają ramy tej niezawisłości.
Art. 178 Konstytucji RP stanowi, że sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko konstytucji oraz ustawom.
Jednocześnie art. 181 konstytucji, odnosząc się do immunitetu sędziowskiego, wskazuje, iż sędzia nie może być, bez uprzedniej zgody sądu określonego w ustawie, pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani pozbawiony wolności.
Sędzia nie może być zatrzymany lub aresztowany, z wyjątkiem ujęcia go na gorącym uczynku przestępstwa, jeżeli jego zatrzymanie jest niezbędne do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. O zatrzymaniu niezwłocznie powiadamia się prezesa właściwego miejscowo sądu, który może nakazać natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.
Immunitet ten ma charakter względny, co oznacza, że nie wyłącza on, ale utrudnia pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności karnej. Warunkiem pociągnięcia sędziego do odpowiedzialności jest zgoda właściwego sądu....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta