Zasada równego traktowania pracowników
Oczywiste wydaje się, że pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków, co dotyczy w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu (art. 112 kodeksu pracy), ale nie świadczy o tym liczba orzeczeń, których przedmiotem była omawiana regulacja.
Jak wyjaśniono, nakaz równego traktowania pracowników odnosi się do pracowników pozostających w takiej samej sytuacji, a pracodawca narusza ten nakaz, jeżeli traktuje pracownika inaczej (gorzej), niż potraktowałby inną osobę w takiej sytuacji. To samo odnosi się do powiązanych z art. 112 k.p., ale nie tożsamych gwarancji równego traktowania i zakazu dyskryminacji, o których mowa w art. 113 k.p. i 183a k.p. – na podstawie tych przepisów też można mówić o nierównym traktowaniu (dyskryminacji) pracowników znajdujących się w podobnej sytuacji. Art. 112 k.p. wyraża zasadę równych praw pracowników z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków, w tym prawa do równej płacy za równą pracę bez względu na płeć. Do kategorii podmiotów objętych tym przepisem należą pracownicy charakteryzujący się wspólną cechą istotną (relewantną) za wykonywanie takich samych obowiązków. Dopuszczalne jest różnicowanie praw pracowników, którzy wykonują inne obowiązki, czy takie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta