Finansowanie spółki zarządzającej systemem ochrony nie jest kosztem banku
Wydatki ponoszone przez bank w celu pokrycia kosztów funkcjonowania jednostki zarządzającej dobrowolnym systemem ochrony nie spełniają przesłanek uznania za koszty uzyskania przychodów, w szczególności przesłanki „celowości”, czyli poniesienia kosztu w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 czerwca 2023 r. (0114-KDIP2-2.4010. 208.2023.1.SP).
Stan faktyczny
Wnioskodawca będący bankiem przystąpił do utworzonego na podstawie przepisów Prawa bankowego systemu ochrony banków komercyjnych. System ten, dobrowolnie tworzony przez banki komercyjne, służy zapewnianiu płynności i wypłacalności jego uczestników, w szczególności poprzez zawieranie przez nich wzajemnych pożyczek, gwarancji i poręczeń. Jego zadaniem jest wzmacnianie bezpieczeństwa sektora bankowego poprzez zapewnienie dodatkowych środków dla banków w trudnej sytuacji finansowej oraz ochrona uczestników tego systemu przed negatywnymi skutkami upadłości, w tym także upadłości innych podmiotów niż uczestnicy. Zarówno utworzenie, jak i uczestnictwo w systemie ochrony jest dobrowolne.
Ustawowymi obowiązkami uczestników systemu ochrony są m.in. utworzenie spółki akcyjnej zarządzającej systemem i objęcie w niej akcji oraz dokonanie wpłat na fundusz pomocowy systemu. Środki z funduszu pomocowego służą realizacji zadań systemu ochrony – pomocy uczestnikom, którzy znaleźli się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta