Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy świętość przeszkadza prasie

09 września 2023 | Plus Minus | Tomasz P. Terlikowski
To od decyzji biskupów zależy w istocie przyszłość mediów katolickich w Polsce
autor zdjęcia: Witold Jaroslaw Szulecki/East News
źródło: Rzeczpospolita
To od decyzji biskupów zależy w istocie przyszłość mediów katolickich w Polsce

Stulecie „Gościa Niedzielnego” to świetna okazja do postawienia kilku fundamentalnych pytań o przyszłość nie tylko katolickich tygodników, ale mediów konfesyjnych w ogóle. Informacje o ich śmierci są przedwczesne, ale jasne jest, że Kościół i świat stawiają dziś przed nimi inne niż wcześniej zadania.

Najważniejsze miasta dla polskiej i katolickiej tożsamości – na co zwraca uwagę prof. Ryszard Legutko – są obecnie częścią innych państw, niekiedy ich stolicami. Niektóre z najważniejszych uniwersytetów także noszą już zupełnie niezwiązane z Polską nazwy, a święte dla polskich katolików miejsca – jak Ostra Brama – wpisują się już w inny kontekst kulturowy. Archidiecezje i diecezje, w których przez wieki trwała polska tradycja religijna, także są niekiedy poza Polską, a w ich miejsce otrzymaliśmy ziemie i kościoły, które z polskością (a niekiedy nawet katolickością) wiele wspólnego nie miały. To wszystko sprawia, że w świecie zerwanych ciągłości powinno się celebrować to, co udało się z naszej tradycji zachować. Trzeba szczególnie szanować instytucje, które zachowały ciągłość.

Jedną z nich pozostaje niewątpliwie „Gość Niedzielny”, czyli katolickie medium, które nie tylko przetrwało wojnę światową, a później lata komunizmu, ale także w wolnej, liberalnej Polsce, potrafiło zdobyć pozycję lidera rynku tygodników, przez lata ją utrzymując i tworząc model katolickiego pisma, na którym inni mogli się wzorować.

Ten sukces pozwala postawić zasadne pytanie, jak mógłby wyglądać rynek medialny w Polsce, gdyby nie II wojna światowa, a później lata komunizmu, które skutecznie spacyfikowały znaczącą część katolickich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12669

Wydanie: 12669

Zamów abonament