Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dane drażliwe

16 września 2023 | Plus Minus | Michał Dobrołowicz
Po ujawnieniu przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego recepty poznańskiego lekarza, „pacjenci zaczęli mieć poczucie, że urzędnik może mieć dostęp do ich danych”, twierdzi prof. Sławomir Murawiec, psychiatra
autor zdjęcia: Paweł Supernak/pap
źródło: Rzeczpospolita
Po ujawnieniu przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego recepty poznańskiego lekarza, „pacjenci zaczęli mieć poczucie, że urzędnik może mieć dostęp do ich danych”, twierdzi prof. Sławomir Murawiec, psychiatra

Pojęcie danych wrażliwych, które w ostatnich tygodniach zrobiło zawrotną karierę, działa jak papierek lakmusowy, który pokazuje nasze nastroje i obawy.

Czytelniku, wyobraź sobie, że opowiadasz koleżance o tym, że wczoraj miałeś skomplikowane leczenie kanałowe zęba u stomatologa. Koleżanka, która chce okazać troskę i dodać ci otuchy, podaje tę informację na portalu społecznościowym albo mówi o tym w czasie spotkania w większym gronie znajomych. Według adwokatów właśnie naruszyła twoje dane wrażliwe.

Jeśli zaprojektowalibyśmy dużą szufladę z napisem „dane wrażliwe”, jej zawartość dzisiaj byłaby inna niż dziesięć, pięć czy nawet dwa lata temu. Co więcej, z dużym prawdopodobieństwem można przewidywać, że niebawem do szuflady trafi coś zupełnie nowego, a stare elementy wypadną albo stracą na znaczeniu.

– To, co uznajemy za dane wrażliwe, jest pochodną czasów, w których żyjemy – przekonuje w rozmowie z „Plusem Minusem” prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati. – Na przykład dawniej mocno chroniliśmy tradycyjną tajemnicę korespondencji, dzisiaj raczej listy i wiadomości wymieniane w formie zdigitalizowanej – dodaje.

Minister ujawnia receptę

Skoro to, co nazwiemy danymi wrażliwymi, tak bardzo zależy od tego, co dzieje się wokół nas, czy można wskazać ich jakikolwiek wspólny mianownik? Według prawników jest to możliwe. Dane wrażliwe zawsze dotyczą naszej prywatności i prawa do niej.  

W artykule...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12675

Wydanie: 12675

Zamów abonament