Wojny alfabetowe
Imperialna polityka Rosji powoduje, że coraz więcej państw obszaru postradzieckiego chce się odciąć od sowieckiej przeszłości i bardziej otworzyć na świat. W tym celu zaczęły proces przechodzenia z cyrylicy na alfabet łaciński.
Uczniowie jednej ze szkół podstawowych w Astanie ze skupieniem stawiają w zeszytach łacińskie litery. Między ławkami chodzi nauczycielka, która sprawdza, jak im idzie, i poprawia błędy. Następnie dzieci zawieszają na tablicy stworzone przez siebie plansze z przykładowymi zdaniami napisanymi łacińskim alfabetem. Na ścianach klasy wcześniej rozwieszono kolorowe grafiki ze wszystkimi literami, by łatwiej je było zapamiętać. „Dzieci rozumieją język komputerów, znają angielski. Stąd też szybko nauczą się alfabetu łacińskiego. Musimy na niego przejść, żeby być bliżej innych krajów, które używają języków turkijskich, oraz Europy. To niezbędne” – podkreśla w rozmowie z agencją AFP Emur Omarchanow, wicedyrektor szkoły podstawowej nr 76, wybranej do pilotażowego programu tzw. łacinizacji.
Wśród samych uczniów pomysł budzi ciekawość i zainteresowanie. 15-letni Amirbek Talipbajew przyznaje dziennikarzom, że znajomość łacińskich liter pomoże mu w nauce angielskiego oraz że ludzie w jego wieku „szybko je opanują”. Zapoczątkowany przez Kazachstan w 2018 r. eksperyment stał się symbolem zmian językowych, jakie powoli zaczynają zachodzić w byłych republikach radzieckich. Dla Rosji mogą one oznaczać zmniejszenie jej politycznych i kulturowych wpływów.
Kazachski pomost
Z wyjątkiem ziem polskich i państw bałtyckich, na terenach, które przez lata znajdowały się w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta