Mało spółek płaci estoński CIT
Niestabilne firmy mogą wpaść w pułapkę estońskiego CIT. Utrata prawa do stosowania tej formy opodatkowania skutkuje zapłatą podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje, że estoński CIT mogą stosować podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej, prostej spółki akcyjnej, spółki komandytowej, spółki komandytowo-akcyjnej, której udziałowcami, akcjonariuszami, wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne nieposiadające praw majątkowych związanych z prawem do otrzymania świadczenia jako założyciele, fundatorzy lub beneficjenci fundacji, trustu albo innego stosunku prawnego o charakterze powierniczym. Polski Ład od stycznia 2023 roku zmienił warunki korzystania z estońskiego CIT.
Trzeba spełnić warunki
Aby skorzystać z tej formy opodatkowania spółka musi łącznie spełniać warunki określone w art. 28j ustawy o CIT, m.in.:
∑ wspólnikami spółki muszą być wyłącznie osoby fizyczne;
∑ działalność spółki musi osiągać minimalny poziom zatrudnienia – co najmniej trzy osoby zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie, jednakże nowe podmioty na uzyskanie minimalnego poziomu zatrudnienia mają cztery lata.
Podatnik opodatkowany estońskim CIT jest zobowiązany do złożenia do właściwego urzędu skarbowego deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu i należnego ryczałtu od dochodów spółek na formularzu CIT-E8 w terminie do końca trzeciego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta